ERA-2VPB8201X
Mfr.Part #
ERA-2VPB8201X
Description
RES 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Qualification :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Power Rating :
62.5mW
Height :
0.35 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Voltage Rating :
50V
Product Type :
Thin Film Resistors
Product Length :
1.02mm
Thin Film Resistors - SMD
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Tolerance :
±0.1%
Length :
1 mm
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Width :
0.5 mm
Resistance :
8.2 kOhms
Reel
Product Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
ERA-2VPB8201X
Panasonic ERA-2VPB8201X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 8.2 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C