ERA-2VPB6801X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VPB6801X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Package :
Tape and Reel (TR)
Technology :
Thin Film
Product Length :
1.02mm
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Height :
0.35 mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Voltage Rating :
50V
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Product Type :
Thin Film Resistors
Packaging :
Reel
Power Rating :
62.5mW
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
AEC-Q200
Qualification :
AEC-Q200
Brand :
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Product Status :
Active
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Base Product Number :
ERA-2VPB
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
1 mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Product Width :
0.5mm
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
6.8 kOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series :
ERA-2V
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Width :
0.5 mm
Datasheets
ERA-2VPB6801X
Panasonic ERA-2VPB6801X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 6.8 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C