ERA-2VPB4301X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VPB4301X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Length :
1 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Height :
0.35 mm
RoHS :
Details
Packaging :
Reel
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Product Status :
Active
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
ERA-2VPB
Width :
0.5 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
ERA-2V
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage Rating :
50 V
Brand :
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Thin Film
Product Type :
Thin Film Resistors
Number of Terminations :
2
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Resistance :
4.3 kOhms
Power Rating :
63 mW
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2VPB4301X
Panasonic ERA-2VPB4301X
ERA-2V Series, Thin Film, 4.3 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C