ERA-2VPB3301X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VPB3301X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.3K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
Supplier Device Package :
Height :
0.35 mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Type :
Thin Film Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Width :
0.5mm
RoHS :
Details
Packaging :
Reel
Number of Terminations :
2
Resistance :
3.3 kOhms
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Base Product Number :
ERA-2VPB
Product Length :
1.02mm
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Series :
ERA-2V
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Power Rating :
62.5mW
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Status :
Active
Qualification :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
50V
Technology :
Thin Film
Length :
1 mm
Width :
0.5 mm
Composition :
Thin Film
Datasheets
ERA-2VPB3301X
Panasonic ERA-2VPB3301X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 3.3 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C