ERA-2VPB2701X
Mfr.Part #
ERA-2VPB2701X
Description
RES 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0402
PCB Mount
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Length :
1 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
0.5 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Width :
0.5mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Voltage Rating :
50V
Resistance :
2.7 kOhms
Tolerance :
±0.1%
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Power Rating :
62.5mW
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Height :
0.35 mm
- 55 C
Qualification :
AEC-Q200
Product Length :
1.02mm
Datasheets
ERA-2VPB2701X
Panasonic ERA-2VPB2701X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 2.7 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C