ERA-2VPB2671X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VPB2671X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.67K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Length :
1 mm
Brand :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating :
50 V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63 mW
Technology :
Thin Film
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product Type :
Thin Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height :
0.35 mm
Packaging :
Reel
Width :
0.5 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Resistance :
2.67 kOhms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±0.1%
Base Product Number :
ERA-2VPB
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Subcategory :
Resistors
Product Status :
Active
Series :
ERA-2V
RoHS :
Details
Datasheets
ERA-2VPB2671X
Panasonic ERA-2VPB2671X
ERA-2V Series, Thin Film, 2.67 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C