ERA-2VPB2211X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VPB2211X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.21K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Width :
0.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage Rating :
50 V
Number of Terminations :
2
Brand :
Tolerance :
±0.1%
Package :
Tape and Reel (TR)
Technology :
Thin Film
Power Rating :
63 mW
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
ERA-2V
Product Type :
Thin Film Resistors
Packaging :
Reel
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.35 mm
Base Product Number :
ERA-2VPB
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Supplier Device Package :
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Length :
1 mm
Resistance :
2.21 kOhms
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
ERA-2VPB2211X
Panasonic ERA-2VPB2211X
ERA-2V Series, Thin Film, 2.21 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C