ERA-2VPB1431X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VPB1431X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.43K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Height :
0.35 mm
Technology :
Thin Film
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Brand :
Power Rating :
63 mW
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.5 mm
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Base Product Number :
ERA-2VPB
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance :
1.43 kOhms
Packaging :
Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Voltage Rating :
50 V
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Length :
1 mm
Series :
ERA-2V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Thin Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
ERA-2VPB1431X
Panasonic ERA-2VPB1431X
ERA-2V Series, Thin Film, 1.43 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C