ERA-2VPB1201X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VPB1201X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Product Width :
0.5mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Qualification :
AEC-Q200
Height :
0.35 mm
Composition :
Thin Film
Width :
0.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
ERA-2VPB
Subcategory :
Resistors
Product Length :
1.02mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Length :
1 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
RoHS :
Details
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage Rating :
50V
Technology :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
62.5mW
Series :
ERA-2V
Brand :
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Packaging :
Reel
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
1.2 kOhms
Product Status :
Active
Datasheets
ERA-2VPB1201X
Panasonic ERA-2VPB1201X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 1.2 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C