ERA-2VEB90R9X
Mfr.Part #
ERA-2VEB90R9X
Description
RES 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0402
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63 mW
Length :
1 mm
Height :
0.35 mm
Qualification :
Width :
0.5 mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
90.9 Ohms
Voltage Rating :
50 V
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Datasheets
ERA-2VEB90R9X
Panasonic ERA-2VEB90R9X
ERA-2V Series, Thin Film, 90.9 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C