ERA-2VEB82R0X
Mfr.Part #
ERA-2VEB82R0X
Description
RES 82 OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Product Length :
1.02mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminals :
2
Anti-Sulfurated :
yes
Temperature Range @ Derated Power :
85 TO 155
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Resistance :
82(ohm)
Tolerance :
±0.1%
Type :
Thin Film
Power Rating :
62.5mW
Package Type :
SMD
Product Length (mm) :
1(mm)
Case Size :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Qualification :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/K?
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Product Height (mm) :
0.35(mm)
Product Width :
0.5mm
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Military Standard :
Not Required
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance (Ohms) :
82Ohm
Current Sensing :
No
Package / Case :
Power (Watts) :
0.063W
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Voltage Rating :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Anti-Surge :
No
Termination Style :
Pad
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Tolerance (+ or -) :
0.1%