ERA-2VEB80R6X
Mfr.Part #
ERA-2VEB80R6X
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0402
Height :
0.35 mm
Packaging :
Reel
Number of Terminations :
2
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Resistance :
80.6 Ohms
Power Rating :
63 mW
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Details
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Series :
ERA-2V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package :
Thin Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Qualification :
AEC-Q200
Width :
0.5 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Length :
1 mm
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product Status :
Active
Base Product Number :
ERA-2VEB
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating :
50 V
Datasheets
ERA-2VEB80R6X
Panasonic ERA-2VEB80R6X
ERA-2V Series, Thin Film, 80.6 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C