ERA-2VEB8061X
Mfr.Part #
ERA-2VEB8061X
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.06K OHM 0.1% 1/10W 0402
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
8.06 kOhms
Product Status :
Active
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
0.35 mm
Series :
ERA-2V
Width :
0.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
ERA-2VEB
Composition :
Thin Film
Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistors
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Voltage Rating :
50 V
Power Rating :
63 mW
Ratings :
Details
Number of Terminations :
2
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Reel
Datasheets
ERA-2VEB8061X
Panasonic ERA-2VEB8061X
ERA-2V Series, Thin Film, 8.06 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C