ERA-2VEB8060X
Mfr.Part #
ERA-2VEB8060X
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 806 OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Packaging :
Reel
Voltage Rating :
50 V
Height :
0.35 mm
Width :
0.5 mm
Brand :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Length :
1 mm
Technology :
Thin Film
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
ERA-2V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63 mW
Package :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thin Film Resistors
Composition :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Base Product Number :
ERA-2VEB
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance :
806 Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
ERA-2VEB8060X
Panasonic ERA-2VEB8060X
ERA-2V Series, Thin Film, 806 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C