ERA-2VEB78R7X
Mfr.Part #
ERA-2VEB78R7X
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 78.7 OHM 0.1% 1/10W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63 mW
Thin Film Resistors - SMD
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage Rating :
50 V
Length :
1 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series :
ERA-2V
Packaging :
Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Base Product Number :
ERA-2VEB
Resistance :
78.7 Ohms
Subcategory :
Resistors
Composition :
Thin Film Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Height :
0.35 mm
Width :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Qualification :
AEC-Q200
Datasheets
ERA-2VEB78R7X
Panasonic ERA-2VEB78R7X
ERA-2V Series, Thin Film, 78.7 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C