ERA-2VEB7501X
Mfr.Part #
ERA-2VEB7501X
Description
RES 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0402
Brand :
Qualification :
AEC-Q200
Width :
0.5 mm
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Height :
0.35 mm
Resistance :
7.5 kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
+ 155 C
Product Length :
1.02mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Power Rating :
100mW
Packaging :
Cut Tape
Length :
1 mm
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Voltage Rating :
75V
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
ERA-2VEB7501X
Panasonic ERA-2VEB7501X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 7.5 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C