ERA-2HRC4991X
Mfr.Part #
ERA-2HRC4991X
Description
RES SMD 4.99K OHM 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
4.99kOhms
Series :
ERA-2H
Voltage - Rated DC :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
ERA-2HRC4991X
Panasonic ERA-2HRC4991X
ERA-2H Series, Thin Film, 4.99kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C