ERA-2HRC2611X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2HRC2611X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.61K OHM 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
2.61kOhm
Series :
ERA-2H
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
ERA-2HRC2611X
Panasonic ERA-2HRC2611X
ERA-2H Series, Thin Film, 2.61kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C