ERA-2HRC2001X
Mfr.Part #
ERA-2HRC2001X
Description
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
2kOhms
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thin Film
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
ERA-2HRC2001X
Panasonic ERA-2HRC2001X
ERA-2H Series, Thin Film, 2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C