ERA-2HRC1201X
Mfr.Part #
ERA-2HRC1201X
Description
RES SMD 1.2KOHM 0.25% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.25%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
1.2kOhms
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2HRC1201X
Panasonic ERA-2HRC1201X
ERA-2H Series, Thin Film, 1.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C