ERA-2HRC1072X
Mfr.Part #
ERA-2HRC1072X
Description
RES SMD 10.7K OHM 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.25%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
10.7kOhms
Datasheets
ERA-2HRC1072X
Panasonic ERA-2HRC1072X
ERA-2H Series, Thin Film, 10.7kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C