ERA-2HRB4871X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2HRB4871X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
4.87kOhms
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
ERA-2H
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
ERA-2HRB4871X
Panasonic ERA-2HRB4871X
ERA-2H Series, Thin Film, 4.87kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C