ERA-2HRB2400X
Mfr.Part #
ERA-2HRB2400X
Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
240Ohms
Datasheets
ERA-2HRB2400X
Panasonic ERA-2HRB2400X
ERA-2H Series, Thin Film, 240Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C