ERA-2HHD43R0X
Mfr.Part #
ERA-2HHD43R0X
Description
RES SMD 43 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
43Ohms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2HHD43R0X
Panasonic ERA-2HHD43R0X
ERA-2H Series, Thin Film, 43Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C