ERA-2HEC2370X
Mfr.Part #
ERA-2HEC2370X
Description
RES SMD 237 OHM 0.25% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.25%
Resistance :
237Ohms
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
ERA-2HEC2370X
Panasonic ERA-2HEC2370X
ERA-2H Series, Thin Film, 237Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C