ERA-2HEC2261X
Mfr.Part #
ERA-2HEC2261X
Description
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Supplier Device Package :
Power Rating :
63mW
Resistance :
2.26kOhms
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2HEC2261X
Panasonic ERA-2HEC2261X
ERA-2H Series, Thin Film, 2.26kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C