ERA-2HEC1872X
Mfr.Part #
ERA-2HEC1872X
Description
RES SMD 18.7K OHM 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Resistance :
18.7kOhms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2HEC1872X
Panasonic ERA-2HEC1872X
ERA-2H Series, Thin Film, 18.7kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C