ERA-2HEC1650X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2HEC1650X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 165 OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
165Ohms
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
ERA-2H
Voltage - Rated DC :
25V
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
ERA-2HEC1650X
Panasonic ERA-2HEC1650X
ERA-2H Series, Thin Film, 165Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C