ERA-2HEC1601X
Mfr.Part #
ERA-2HEC1601X
Description
RES SMD 1.6KOHM 0.25% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
1.6kOhms
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.25%
Datasheets
ERA-2HEC1601X
Panasonic ERA-2HEC1601X
ERA-2H Series, Thin Film, 1.6kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C