ERA-2ARC361X
Mfr.Part #
ERA-2ARC361X
Description
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/16W 0402
Stock
693
In Stock :
693
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Published :
2014
Packing Method :
TR, PUNCHED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.25%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistance :
360Ohm
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
0402
Case Code (Metric) :
Height :
406.4μm
2
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2ARC361X
Panasonic ERA-2ARC361X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 360Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C