ERA-2ARC2321X
Mfr.Part #
ERA-2ARC2321X
Description
RES SMD 2.32K OHM 1/16W 0402
Stock
40
In Stock :
40
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Working Voltage :
50V
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
2014
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.25%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
1005
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Resistance :
2.32kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2ARC2321X
Panasonic ERA-2ARC2321X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.32kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C