ERA-2ARC2212X
Mfr.Part #
ERA-2ARC2212X
Description
RES SMD 22.1K OHM 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
22.1kOhm
Series :
ERA-2A
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
406.4μm
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.25%
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2ARC2212X
Panasonic ERA-2ARC2212X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 22.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C