ERA-2ARC1962X
Mfr.Part #
ERA-2ARC1962X
Description
RES SMD 19.6K OHM 1/16W 0402
Stock
963
In Stock :
963
Tolerance :
±0.25%
Case Code (Imperial) :
0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
19.6kOhm
JESD-609 Code :
e3
Published :
2014
Working Voltage :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2ARC1962X
Panasonic ERA-2ARC1962X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 19.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C