ERA-2ARC1501X
Mfr.Part #
ERA-2ARC1501X
Description
RES SMD 1.5KOHM 0.25% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Resistance :
1.5kOhm
Additional Feature :
IEC 60115-8
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
ERA-2ARC1501X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C