ERA-2ARC1471X
Mfr.Part #
ERA-2ARC1471X
Description
RES SMD 1.47K OHM 1/16W 0402
Stock
500
In Stock :
500
Resistance :
1.47kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
0402
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Case Code (Metric) :
1005
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
ERA-2ARC1471X
Panasonic ERA-2ARC1471X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.47kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C