ERA-2ARC1371X
Mfr.Part #
ERA-2ARC1371X
Description
RES SMD 1.37K OHM 1/16W 0402
Stock
880
In Stock :
880
Power Rating :
63mW
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
0402
Published :
2014
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
1.37kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm