ERA-2ARC1151X
Mfr.Part #
ERA-2ARC1151X
Description
RES SMD 1.15K OHM 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Thin Film
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
1.15kOhm
Tolerance :
±0.25%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
406.4μm
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
ERA-2ARC1151X
Panasonic ERA-2ARC1151X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C