ERA-2ARC1132X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARC1132X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11.3K OHM 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
ERA-2A
Height :
406.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
63mW
Working Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Resistance :
11.3kOhm
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
ERA-2ARC1132X
Panasonic ERA-2ARC1132X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 11.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C