ERA-2ARC1052X
Mfr.Part #
ERA-2ARC1052X
Description
RES SMD 10.5K OHM 1/16W 0402
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power Rating :
63mW
Working Voltage :
50V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
406.4μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Resistance :
10.5kOhm
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2ARC1052X
Panasonic ERA-2ARC1052X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 10.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C