ERA-2ARC1002X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARC1002X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
ERA-2A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
IEC 60115-8
Packing Method :
TR, PUNCHED
Working Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
10kOhm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2ARC1002X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C