ERA-2ARB9760X
Mfr.Part #
ERA-2ARB9760X
Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistance :
976Ohm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
2
Datasheets
ERA-2ARB9760X
Panasonic ERA-2ARB9760X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 976Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C