ERA-2ARB8661X
Mfr.Part #
ERA-2ARB8661X
Description
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
990.6μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
508μm
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
8.66kOhms
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2ARB8661X
Panasonic ERA-2ARB8661X
ERA-2A Series, Thin Film, 8.66kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C