ERA-2ARB8061X
Mfr.Part #
ERA-2ARB8061X
Description
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
234
In Stock :
234
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Automotive AEC-Q200
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
1005
Case Code (Imperial) :
0402
Packing Method :
TR, PUNCHED
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Working Voltage :
50V
Resistance :
8.06kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Published :
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
ERA-2ARB8061X
Panasonic ERA-2ARB8061X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 8.06kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C