ERA-2ARB7681X
- Mfr.Part #
- ERA-2ARB7681X
- Manufacturer
- Panasonic
- Package / Case
- 0402 (1005 Metric)
- Datasheet
- Download
- Description
- RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/16W 0402
- Manufacturer :
- Panasonic
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Height Seated (Max) :
- 0.016 0.40mm
- Power (Watts) :
- 0.063W 1/16W
- Surface Mount :
- yes
- Power Rating :
- 63mW
- Size / Dimension :
- 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Additional Feature :
- STANDARD: IEC60115-8
- Lead Free :
- Lead Free
- Tolerance :
- ±0.1%
- Construction :
- RECTANGULAR
- Max Power Dissipation :
- 63mW
- Pbfree Code :
- yes
- ECCN Code :
- EAR99
- Temperature Coefficient :
- ±10ppm/°C
- Case Code (Metric) :
- 1005
- Series :
- ERA-2A
- Published :
- 2014
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Height :
- 406.4μm
- Packing Method :
- TAPE, PUNCHED
- Working Voltage :
- 50V
- Composition :
- Thin Film
- Feature :
- Automotive AEC-Q200
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Case Code (Imperial) :
- Resistor Type :
- FIXED RESISTOR
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- JESD-609 Code :
- e3
- Ratings :
- AEC-Q200
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C~155°C
- Rated Power Dissipation (P) :
- 0.063W
- Resistance :
- 7.68kOhm
- Datasheets
- ERA-2ARB7681X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 7.68kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C