ERA-2ARB7500X
Mfr.Part #
ERA-2ARB7500X
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
750Ohm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
IEC 60115-8
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
ERA-2ARB7500X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 750Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C