ERA-2ARB6491X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB6491X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
6.49kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Series :
ERA-2A
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
ERA-2ARB6491X
Panasonic ERA-2ARB6491X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 6.49kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C