ERA-2ARB5760X
Mfr.Part #
ERA-2ARB5760X
Description
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
AEC-Q200
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
576Ohm
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Published :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2ARB5760X
Panasonic ERA-2ARB5760X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 576Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C