ERA-2ARB512X
Mfr.Part #
ERA-2ARB512X
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Resistance :
5.1kohm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
ERA-2A
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
ERA-2ARB512X
Panasonic ERA-2ARB512X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C