ERA-2ARB5111X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB5111X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
ERA-2A
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Resistance :
5.11kOhm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm