ERA-2ARB4991X
Mfr.Part #
ERA-2ARB4991X
Description
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0402
AEC-Q200
Published :
Working Voltage :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
4.99kOhm
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
ERA-2ARB4991X
Panasonic ERA-2ARB4991X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C